Start dit regnskab

Pris

Hvad koster et årsregnskab for et ApS?

Et årsregnskab for et ApS koster 2.650 kr. ekskl. moms hos Nemt Årsregnskab, til fast pris. Har du også en holding, koster de to selskaber tilsammen 4.650 kr. Moms kommer oveni, og du ser det færdige regnskab, før du betaler.

Hvad er med i prisen?

Prisen dækker hele pakken, ikke en time ad gangen. Du får årsrapporten, referatet af generalforsamlingen, oplysningsskemaet til SKAT, opgørelsen af den skattepligtige indkomst og den digitale fil, du selv indberetter til Erhvervsstyrelsen. Du godkender det færdige regnskab, før du får filerne.

Priserne på et blik

Priser for et årsregnskab til et ApS og tilkøb
HvadPris ekskl. momsHvad du får
Selskab (ApS/A/S)2.650 kr.Årsrapport, oplysningsskema og filerne til indberetning
Selskab og holding4.650 kr.To årsrapporter i samme koncern
Hvert ekstra selskab i samme koncern1.500 kr.Lægges oveni de to ovenfor
Tilkøb: fejlsøgning i bogføringen995 kr.Valgfrit
Tilkøb: revisortjek1.995 kr.Valgfrit. En revisor ser regnskabet efter

Hvordan er det anderledes end at gå til en revisor?

Hos en revisor betaler du som regel for den tid, arbejdet tager, og du kan få en revisorerklæring med. Hos os er prisen fast, og du kender den, før du går i gang. Regnskabet udarbejdes automatisk ud fra din saldobalance efter den metode, vores revisor har bygget. Der sidder ikke en revisor og udarbejder det i hånden, og der følger ingen revisorerklæring med. Det er derfor, prisen er, som den er.

Vil du have en revisor til at se regnskabet efter, kan du tilkøbe et revisortjek til 1.995 kr. ekskl. moms. Er du i tvivl om, hvorvidt du overhovedet har brug for en revisor, så læs årsregnskab uden revisor: hvornår kan man det.

Hvad kan få prisen til at stige?

Kun det, du selv vælger til. Fejlsøgning i bogføringen kan tilkøbes for 995 kr. ekskl. moms, og et revisortjek for 1.995 kr. ekskl. moms. Har du flere selskaber i samme koncern, står prisen for dem i tabellen ovenfor. Prisen står på skærmen, før du går i gang, og den ændrer sig ikke undervejs.

Vil du se, hvad andre koster?

Vi har samlet priserne hos de udbydere, vi kender, med navn og pris på hver, grupperet efter hvad man får for pengene. Se hele prissammenligningen. Vil du vide, hvordan forløbet er fra start til slut, så læs sådan foregår det.

Se hvad dit regnskab koster Alle priser

Spørgsmål og svar

Om prisen

De spørgsmål, vi oftest får om, hvad et årsregnskab koster.

Hvad koster et årsregnskab for et ApS?

Hos Nemt Årsregnskab koster et årsregnskab for et ApS 2.650 kr. ekskl. moms, til fast pris. Moms kommer oveni. Du ser det færdige regnskab, før du betaler.

Hvad koster det, hvis jeg også har en holding?

Selskab og holding i samme koncern koster 4.650 kr. ekskl. moms tilsammen. Hvert selskab i samme koncern ud over de to koster 1.500 kr. ekskl. moms oveni.

Hvad er med i prisen?

Årsrapporten, referatet af generalforsamlingen, oplysningsskemaet til SKAT, opgørelsen af den skattepligtige indkomst og den digitale fil, du selv indberetter til Erhvervsstyrelsen. Selve indberetningen foretager du selv, og vi viser dig hvordan.

Kan prisen blive højere undervejs?

Nej. Prisen står på skærmen, før du går i gang, og den ændrer sig ikke undervejs. Den bliver kun højere, hvis du selv vælger noget til, for eksempel et revisortjek til 1.995 kr. ekskl. moms.

Hvad er forskellen på prisen her og hos en revisor?

En revisor tager som regel betaling for den tid, arbejdet kræver, og kan skrive under på regnskabet. Hos os er prisen fast, regnskabet udarbejdes automatisk ud fra din saldobalance, og der følger ingen revisorerklæring med. Vil du have en revisor til at se det efter, kan du tilkøbe et revisortjek.

Sidst opdateret 27. oktober 2026. Siden er generel vejledning og erstatter ikke konkret rådgivning.

Klar til dit regnskab?

Se prisen, før du bestiller. Læg din saldobalance ind, se hvad gennemgangen finder, og beslut dig bagefter.

Din saldobalance bliver i din egen browser, indtil du sender bestillingen.